Millist kassiliiva valida?

Esileht 9 Millist kassiliiva valida

Kassid on oma loomu poolest kõrgelt puhtust armastavad koduloomad.

Hügieeniliste kassiliivade kasutuselevõtt muutis mugavamaks ja probleemivabamaks nii looma enda kui ka omaniku elu.
Tööstuslikult valmistatud ja sobivalt pakendatud kassiliiv võimaldab kassiomanikul luua oma lemmikule mugavad hügieenitingimused ka linnakorterisse. Võibolla just seetõttu ongi kassid, peale koeri, teiseks enamlevinud koduloomad maailmas.
Lisaks ei vaja kassid spetsiaalset treenimist tualeti kasutamiseks – tarkade ja kiire taibuga loomadena leiavad nad kassiliivakasti kiiresti üles.

Iga kassiomanik seisab kord valiku ees millist kassiliiva kasutada

Lemmikloomatarvete turg pakub laia valikuvõimalust ja teeb ka otsustamise keeruliseks. Mis omadused aga tegelikult toimivad, milline liiv on meelepärane nii loomale kui ka pererahvale, milline liiv jätab kodu puhtaks ja lõhnavabaks – see selgub tihti katsetamise käigus.

Kaubandusest leidub kassiliiva igasse tualetti – paakuvad ja mittepaakuvad saviliivad, räniliivad ja erinevad graanul allapanud. Paakuv tähendab, et peale kassi urineerimist moodustub klomp, mida on lihtne liivakasti puhastamisel kühvliga eemaldada.

Kui perre tuleb kass, kellel on juba tualeti kasutamise oskused, siis tasub eelmiselt omanikult küsida, mis tüüpi liiva on kasutatud ja alustada ka uues kodus sama liivaga. Kui tekib vajadus või soov liiva tüüpi muuta, tuleks seda teha veidi hiljem, siis kui lemmik on uue koduga juba harjunud.

Väikesed kassipojad on usinad õppijad ja leiavad tualeti kiiresti üles. Kui aga on juhtunud õnnetus ja lemmik on teinud häda valesse kohta, siis võib selle liivakasti puhastamise kühvli või tualettpaberiga viia liivakasti, et loom järgmisel korral leiaks lõhna järgi õige koha. Kassipoegade puhul tasuks alustada lahtise liivakastiga ja siis ajapikku sellele soovi korral kate peale panna. Kui kasti kattel on eemaldatav luuk, siis võib peale katte lisamist luugi ära võtta ja panna see tagasi alles siis, kui kass on juba harjunud kaetud tualetis käima.

Uue liivatüübi kasutusele võtmisel tuleks esialgu seda kasutada juba olemasolevas liivakastis. Vahetades korraga liiva tüüpi ja kasti, võib loom hakata uut tualetti võõristama.

Kassi liivakast tuleb paigutada majas või korteris asukohta, kus kassil on igal ajahetkel sellele hea ligipääs, samas võiks see olla vaiksemas ja vähemkäidavas nurgakeses – jah, ka kassid vajavad selle toimingu juures veidi privaatsust.

Ka kõige paremat liiva võib jääda veidi kassi käppade külge, või satub loom liivakastis nii hoogu, et osa liiva võib välja lennata. Seepärast tasub vaadata, et kasutatavast liivast ei jääks põrandale või vaibale tolmujälgi. Kõige lihtsam on eemaldada kastist väljasattunud räniliiva terakesi ja üldjuhul püsivad need ka liivakasti ümbruses.

 

RÄNIKRISTALLIDEST KASSILIIV

Ränikristallidest kassiliiv on looduslik toode, mille tooraine pärineb otse maapõuest. Naatriumliiva töötlemise tulemusena hapniku ja veega saadakse pisikeste pooridega helmed, mis võimaldavad vedelikku imada umbes 40 korda rohkem kui on nende kaal. Sama toodet kasutatakse laialdaselt ka niiskuse ärahoidmiseks inimestele mõeldud kuivtoidust (vinnutatud lihad jms.) või  tarbeesemetest (riided, jalanõud jne.).
Kasutades räniliiva eemalda puhastuskühvliga regulaarselt väljaheite tahked osakesed. Uriin imbub ja ladestub liivakasti alumises kihtides olevatesse kristallidesse.

Soovi korral võib paigaldada liivakasti põhja, enne kristallide sissevalamist, ka spetsiaalse kilekoti. Siis on liivakasti puhastamise käigus lihtne eemaldada kilekott koos kasutuses olnud ränikristallidega.

Kitty Clean 3,6L räniliiva kott on sobilik ühele kassile kuni kuuajaliseks kasutamiseks.

Kitty Clean 6L räniliiva kott on sobilik ka kahele kassile kuni kuuajaliseks kasutamiseks või ühele kassile kuni kuueks nädalaks.

Liiva vahetamise käigus loputa liivakast sooja veega ning kuivata hoolikalt enne uue liiva sissevalamist. Jälgi täpset kasutusjuhendit pakendilt.

Vaata siit, kuidas räniliiva valmistatakse

BETONIITSAVIL PÕHINEVAD KASSILIIVAD

Nagu nimigi ütleb, saadakse betoniitsavil põhinev kassiliiv savi töötlemise tulemusena. Kaevandatud savi kuivatatakse, jahvatatakse veskis terakesteks ning sõelutakse suuruse järgi, seejärel eemaldatakse filtreerides tolmuosakesed. Tulemuseks on kõrgekvaliteediline ja vähese tolmusisaldusega, hügieeniline ning hea niiskuse ja lõhna siduvusega kassiliiv. Betoniitsavil põhinevad kassiliivad jagunevad klombistuvateks ja mitteklombistuvateks. Sõltumata sellest, kas betoniitsaviliiv on klombistuv või mitte, eemaldatakse tahked väljaheited regulaarselt puhastuskühvliga. Klombistuva ja mitteklombistuva liiva erinevus seisneb uriini sidumisel ja selle eemaldamisel.

Mitteklombistuva liiva puhul imendub kassi uriini liiva, seda tüüpi liiv vajab tihedamalt vahetamist ja ei ole nii hea lõhnasiduvusega.

Kitty Clean betoniitsaviliiv on klombistuv, see tähendab, et kassi uriinist moodustub mõne sekundi jooksul tahke klomp, mida on lihtne puhastuskühvliga eemaldada. Tulemusena püsib kassitualett pikemalt puhas ja ei hakka nii kiiresti ebameeldivat lõhna eraldama. Eemaldatud klompide kompenseerimiseks võib aegajalt tualetti liiva juurde lisada.

Kaubandusvõrgus leidub erinevaid klombistuvaid saviliivasid. Punakaspruunid saviliivad on sageli ebaühtlase tera suurusega 0.1-12 mm ja seetõttu ei klombistu nii kiiresti ning eemaldatav klomp on oluliselt suurem, seega võib näiliselt odav kotihind kasutuse käigus osutuda tegelikult kallimaks ja lisaks kannatavad ka kassi hügieenitingimused.

Kitty Clean 5L klombistuv saviliiv kuulub nn. preemium liivade klassi, mis on värvilt valged, või helehallid, terasuurusega 0,1-7mm, seetõttu moodustub klomp kiiremini ja on väiksem ning ökonoomsem.

Liiva vahetamise käigus loputa liivakast sooja veega, ning kuivata hoolikalt enne uue liiva sissevalamist. Jälgi täpset kasutusjuhendit pakendilt.

Vaata siit, kuidas betoniitsavi kassiliiva valmistatakse

 

PUIDUST ALLAPANU

Puidugraanulitest allapanu on sobilik nii kassidele kui ka paljudele teistele väikeloomadele – jänestele lindudele jne.

Puidugraanulid saadakse kohalikust metsast raiejäätmete, või saepuru töötlemise tulemusena. Parimad puidugraanulid sünnivad okaspuu jäätmete või saepuru purustamisel ühtlaseks massiks, mis kuivatatakse ja surutakse väga kõrge temperatuuri ja surve all kokku ühtlasteks graanuliteks. Seejärel jahutatakse ning filtreeritakse suruõhuga tolmust. Seejuures graanuli sidusainena toimib okaspuus leiduv vaik.

Kasutades puidugraanuleid kassiliivana tuleb puhastuskühvliga regulaarselt eemaldada tahke väljaheide. Uriin imbub ja ladestub liivakasti alumistes kihtides olevatesse graanulitesse. Kasutatud graanuleid võib komposteerida.

Kitty Clean puidugraanulitest allapanu on saadaval 7L kotis ja püsib puhtana ühe kassi puhul kuni kuu aega.

Allapanu vahetamise käigus loputa liivakast sooja veega, ning kuivata hoolikalt enne uute graanulite sissevalamist. Jälgi täpset kasutusjuhendit pakendilt.

Liivade kestvus ja puhtus liivakastis sõltub kassi(de) tualetikasutamise tihedusest ja hügieeniharjumusest, mõni kass võib olla puhtuse osas nõudlikum ja siis on vaja liiva tihedamini vahetada.

 

Küsimuste korral võta julgesti ühendust info@kittyclean.ee